Home / Utrikes / Europa / Alla svenska VM-medaljer genom tiderna
Charlotte Kalla tog VM-guld på 10 km fristil i Falun 2015. Arkivbild.

Alla svenska VM-medaljer genom tiderna

SkidorTT

19-åriga junioren Frida Karlsson tog sensationellt silver på 10 kilometer i Seefeld.

Här är samtliga svenska medaljer i skid-VM genom tiderna.

2019 Seefeld, Österrike

Guld: Sprintstafett (k) Stina Nilsson och Maja Dahlqvist.

Silver: Sprint (f) Stina Nilsson, 10 km (k) Frida Karlsson.

2017 Lahtis, Finland

Silver: 10 km (k) Charlotte Kalla, 4 x 5 km stafett (Anna Haag, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Stina Nilsson).

Brons: skiathlon 15 km Charlotte Kalla, 4 x 10 km stafett (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson).

2015 Falun, Sverige

Guld: 10 km (f) Charlotte Kalla, 15 km (f) Johan Olsson.

Silver: sprint (k) Stina Nilsson, sprintstafett (f) Ida Ingemarsdotter och Stina Nilsson, 4 x 5 km stafett (Sofia Bleckur, Charlotte Kalla, Maria Rydqvist, Stina Nilsson), 4 x 10 km stafett (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson).

Brons: skiathlon 15 km Charlotte Kalla, 30 km (k) Charlotte Kalla, 50 km (k) Johan Olsson.

2013 Val di Fiemme, Italien

Guld: 50 km (k) Johan Olsson.

Silver: sprint (k) Ida Ingemarsdotter, sprintstafett (k) Charlotte Kalla och Ida Ingemarsdotter, 4 x 5 km stafett (Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén, Anna Haag, Charlotte Kalla), sprintstafett (f) Marcus Hellner och Emil Jönsson, 15 km (f) Johan Olsson, 4 x 10 km stafett (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson).

2011 Oslo, Norge

Guld: sprint (f) Marcus Hellner, sprintstafett (k) Ida Ingemarsdotter och Charlotte Kalla.

Silver: 4 x 10 km stafett (Daniel Rickardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner), 4 x 5 km stafett (Ida Ingemarsdotter, Anna Haag, Britta Johansson Norgren, Charlotte Kalla).

Brons: sprint (f) Emil Jönsson.

2009 Liberec, Tjeckien

Silver: sprintstafett (k) Anna Olsson och Lina Andersson, dubbeljakt 2 x 15 km Anders Södergren.

Brons: 4 x 5 km stafett (Lina Andersson, Britta Norgren, Anna Haag, Charlotte Kalla).

2007 Sapporo, Japan

Silver: sprint (k) Mats Larsson.

Brons: 4 x 10 km stafett (Martin Larsson, Mathias Fredriksson, Marcus Hellner, Anders Södergren).

2005 Obersdorf, Tyskland

Guld: sprint (k) Emelie Öhrstig.

Silver: sprint (k) Lina Andersson.

Brons: sprint (k) Thobias Fredriksson.

2003 Val di Fiemme, Italien

Guld: sprint (f) Thobias Fredriksson, dubbeljakt 2 x 10 km Per Elofsson.

Silver: 50 km (f) Anders Södergren.

Brons: dubbeljakt 2 x 10 km Jörgen Brink, 50 km (f) Jörgen Brink, 4 x 10 km stafett (Anders Södergren, Mathias Fredriksson, Per Elofsson, Jörgen Brink).

2001 Lahtis, Finland

Guld: 15 km (k) Per Elofsson, dubbeljakt 2 x 10 km Per Elofsson.

Silver: 15 km (k) Mathias Fredriksson, 4 x 10 km stafett (Urban Lindgren, Mathias Fredriksson, Magnus Ingesson, Per Elofsson).

1999 Ramsau am Dachstein, Österrike

Inga medaljer

1997 Trondheim, Norge

Inga medaljer

1995 Thunder Bay, Kanada

Brons: 30 km (f) Antonina Ordina, 4 x 5 km stafett (Anna Frithioff, Marie-Helene Westin, Antonina Ordina, Anette Fahnqvist).

1993 Falun, Sverige

Guld: 50 km (f) Torgny Mogren.

1991 Val di Fiemme, Italien

Guld: 30 km (k) Gunde Svan, 50 km (f) Torgny Mogren.

Silver: 10 km (f) Mari-Helene Westin, 10 km (k) Christer Majbäck, 15 km (f) Gunde Svan, 50 km (f) Gunde Svan, 4 x 10 km stafett (Thomas Eriksson, Christer Majbäck, Gunde Svan, Torgny Mogren).

Brons: 10 km (k) Torgny Mogren.

1989 Lahtis, Finland

Guld: 15 km (f) Gunde Svan, 50 km (f) Gunde Svan, 4 x 10 km stafett (Christer Majbäck, Gunde Svan, Lars Håland, Torgny Mogren).

Silver: 15 km (f) Torgny Mogren, 50 km (f) Torgny Mogren.

Brons: 15 km (f) Lars Håland, 30 km (k) Christer Majbäck.

1987 Oberstdorf, Västtyskland

Guld: 20 km (f) Marie-Helene Westin, 30 km (k) Thomas Wassberg, 4 x 10 km stafett (Erik Östlund, Gunde Svan, Thomas Wassberg, Torgny Mogren).

Silver: 15 km (k) Thomas Wassberg, 50 km (f) Thomas Wassberg.

Brons: 30 km (k) Christer Majbäck, 50 km (f) Torgny Mogren, 4 x 5 km stafett (Magdalena Wallin, Karin Lamberg-Skog, Annika Dahlman, Marie-Helene Westin).

1985 Seefeld, Österrike

Guld: 30 km (k) Gunde Svan, 50 km (f) Gunde Svan.

Silver: 15 km (k) Thomas Wassberg.

Brons: 4 x 10 km stafett (Erik Östlund, Thomas Wassberg, Thomas Eriksson, Gunde Svan).

1982 Oslo, Norge

Guld: 30 km (f) Thomas Eriksson, 50 km (k) Thomas Wassberg.

1980 Falun, Sverige

Inga medaljer

1978 Lahtis, Finland

Guld: 50 km (k) Sven-Åke Lundbäck, 4 x 10 km stafett (Sven-Åke Lundbäck, Christer Johansson, Tommy Limby, Thomas Magnusson).

1974 Falun, Sverige

Guld: 30 km (k) Thomas Magnusson.

Brons: 50 km (k) Thomas Magnusson.

1970 Vysoké Tatry, Tjeckoslovakien

Guld: 15 km (k) Lars-Göran Åslund.

Brons: 4 x 10 km stafett (Ove Lestander, Jan Halvarsson, Ingvar Sandström, Lars-Göran Åslund).

1966 Oslo, Norge

Brons: 10 km Toini Gustafsson, 3 x 5 km stafett (Barbro Martinsson, Britt Strandberg, Toini Gustafsson).

1962 Zakopane, Polen

Guld: 15 km Assar Rönnlund, 50 km Sixten Jernberg, 4 x 10 km stafett (Lars Olsson, Sture Grahn, Sixten Jernberg, Assar Rönnlund).

Silver: 30 km Janne Stefansson, 50 km Assar Rönnlund, 3 x 5 km stafett (Barbro Martinsson, Britt Strandberg, Toini Gustafsson).

1958 Lahtis, Finland

Guld: 50 km Sixten Jernberg, 4 x 10 km stafett (Sixten Jernberg, Lennart Larsson, Sture Grahn, Per-Erik Larsson).

Brons: 30 km Sixten Jernberg, 3 x 5 km stafett (Märta Norberg, Irma Johansson, Sonja Edström).

1954 Falun, Sverige (första världsmästerskapet där kvinnor fick delta)

Brons: 4 x 10 km stafett (Sune Larsson, Sixten Jernberg, Arthur Olsson, Per-Erik Larsson), 3 x 5 km stafett (Anna-Lisa Eriksson, Märta Norberg, Sonja Edström).

1950 Lake Placid, USA

Guld: 18 km Karl-Erik Åström, 50 km Gunnar Eriksson, 4 x 10 km stafett (Nils Täpp, Karl-Erik Åström, Martin Lundström, Enar Josefsson).

Silver: 18 km Enar Josefsson, 50 km Enar Josefsson.

Brons: 50 km Nils Karlsson.

1941 Cortina d’Ampezzo, Italien

Guld: 18 km Alfred Dahlqvist.

Silver: 50 km Mauritz Brännström, 4 x 10 km stafett (Carl Pahlin, Donald Johansson, Nils Östensson, Alfred Dahlqvist).

Brons: 50 km Alfred Dahlqvist.

1939 Zakopane, Polen

Silver: 4 x 10 km stafett (Alvar Hägglund, Selm Stenvall, John Westbergh, Carl Pahlin).

Brons: 18 km Carl Pahlin.

1938 Lahtis, Finland

Silver: 18 km Alfred Dahlqvistd.

Brons: 4 x 10 km stafett (Sven Hansson, Donald Johansson, Sigurd Nilsson, Martin Matsbo).

1937 Chamonix, Frankrike

Inga medaljer

1935 Vysoké Tatry, Tjeckoslovakien

Guld: 50 km Nils-Joel Englund.

Brons: 4 x 10 km stafett (Halvar Mortiz, Erik August Larsson, Martin Matsbo, Nils-Joel Englund.

1934 Sollefteå, Sverige

Guld: 50 km Elis Wiklund.

Silver: 50 km Nils-Joel Englund.

Brons: 4 x 10 kilometer stafett (Allan Karlsson, Lars Theodor Jonsson, Nils-Joel Englund, Arthur Häggblad).

1933 Innsbruck, Österrike

Guld: 18 km Nils-Joel Englund, 4 x 10 km stafett (Per Erik Hedlund, Sven Utterström, Nils-Joel Englund, Hjalmar Bergström).

Silver: 18 km Hjalmar Bergström, 50 km Sven Utterström.

Brons: 50 km Hjalmar Bergström.

1931 Oberhof, Tyskland

Brons: 18 km Nils Svärd, 50 km Karl Lindberg.

1930 Oslo, Norge

Guld: 50 km Sven Utterström.

1929 Zakopane, Polen

Brons: 18 km Hjalmar Bergström, 50 km Olle Hansson.

1927 Cortina d’Ampezzo, Italien

Guld: 18 km John Lindgren, 50 km John Lindgren.

Silver: 50 km John Wikström

1926 Lahtis, Finland

Inga medaljer1926 Lahtis, Finland

Inga medaljer

1926 Lahtis, Finland

Inga medaljer

1925 Janské Lazne, Tjeckoslovakien

Inga medaljer

About Sten

Check Also

Vårdcentral kritiseras efter självmord

VårdTT Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) riktar hård kritik mot en vårdcentral i Lund …