Uppdaterad 22/11-24 kl 16:15
Alkompis – Exklusivt: Enligt uppgifter till Alkompis så väljer Nobelstiftelsen att inte bjuda in ambassadörer stationerade i Sverige till årets Nobelprisutdelning den 10 december. Enligt källor till Alkompis ska Nobelstiftelsens ordförande förklarat att man i år begränsar inbjudan till att enbart inkludera ambassadörer från pristagarnas länder såväl som ambassadören för Norge och den diplomatiska kårens doyen.
Nobelstiftelsen brukar vanligtvis bjuda in samtliga ambassadörer stationerade i Sverige till prisceremonin, medan pristagarnas länders ambassadörer bjuds in till banketten.
Förra året avstod Nobelstiftelsen från att bjuda in ambassadörerna för Ryssland, Iran och Vitryssland till ceremonin efter en kritikstorm med starka reaktioner från bland annat svenska partiledare.
Enligt uppgifter till Alkompis har det funnits en intern debatt om inbjudningar till årets Nobelfest. När Alkompis kontaktar Palestinas ambassadör Rula Al Mhaissen berättar hon att hon haft kontakt med Nobelstiftelsen gällande Israels inbjudan. I ett möte i början av november med representanter för Nobelstiftelsen har hon krävt att inga israeliska representanter bjuds in till årets prisceremoni. Institutionen svarade, enligt ambassadören, att de undersöker frågan.
Rula Al Mhaissen tillade att hon för några dagar sedan skickat ett officiellt brev till Nobelstiftelsen där hon vädjat till dem att inte bjuda in israeliska representanter på grund av ”folkmordsbrott som begåtts av Israel”.
Nobelstiftelsens presstjänst bekräftar under fredagen uppgifterna i ett mejl till Alkompis:
”Nobelstiftelsens styrelse har i år beslutat att den diplomatiska kåren kommer att företrädas av Doyen, dvs den ambassadör som har varit längst i Sverige och som enligt protokollet representerar hela den diplomatiska kåren. Utöver det bjuds de ambassadörer in som representerar pristagarnas länder samt Norges ambassadör till både Nobelprisutdelning och bankett.
Det innebär i år att Ungerns ambassadör, som varit längst i Sverige, bjuds in. Samt att ambassadörerna för Kanada, Sydkorea, Turkiet, Storbritannien, USA och Norge bjuds in.”